Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
To nowa forma nieinwazyjnej terapii, której działanie obejmuje wszystkie organy, przewody, nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie i kości. Poprzez usuwanie napięć w strukturze powięzi przywrócona zostaje równowaga w całym organizmie.
W skład naszego wewnętrznego mechanizmu samoregulacji wchodzi system powięzi. Zbudowany jest on z tkanki łącznej i tworzy tzw. drugi szkielet. Porównać go można do siatki, która otacza mięśnie, więzadła, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i tkankę nerwową. Nie ma w naszym organizmie komórek, które nie byłyby objęte powięziami.
W wyniku urazów, zapaleń, nieprawidłowej postawy ciała i gwałtownych skurczów struktura powięzi napina się. Brak równowagi w jej obrębie może zapoczątkować występowanie patologicznych zmian tkanek lub całych organów.
Ponadto występujące miejscowo napięcia powięzi, mogą ulegać przemieszczeniu w obrębie całego organizmu. Ta właściwość powięzi powoduje, ze nawet wykonanie prac dentystycznych jest w stanie doprowadzić do przesunięcia kręgów czy rotacji miednicy.
W czasie powstania urazu w centralnym układzie nerwowym tworzy się pamięciowy wzorzec bólowy. Powięzie łączą się w taśmy mięśniowo-powięziowe, które utrzymują i spinają szkielet człowieka. Uszkodzenie w obrębie systemu powięziowego może spowodować wzmożone napięcie nawet w odległych obszarach organizmu, powodując kompresje w stawach, ograniczenie przepływu płynów oraz ucisk na struktury nerwowe, a tym samym objawy bólowe.
W trakcie zabiegu pacjent jest całkowicie pasywny i nie wykonuje żadnych czynności. Doświadczony terapeuta bezbłędnie lokalizuje miejsca wzmożonego napięcia, a poprzez przyporządkowanie do odpowiedniego szlaku może on wysnuć wnioski co do możliwych zaangażowanych w łańcuch struktur.
Co może mieć wpływ na zaburzone napięcie powięzi?
- Chłodne ręce, stopy, drętwienia, ciężkie kończyny.
- Wrażenie otępienia.
- Nieustanne zmęczenie.
- Bezsenność lub nadmierna senność.
- Ciężar, wrażenie opuchnięcia lub wręcz opuchnięcie.
- Problem z czuciem określonego miejsca w ciele.
Efekt po zabiegu jest natychmiastowy lub rozłożony w czasie (do 48 godzin). Chwilę po nim można odczuć natychmiastową poprawę i przypływ energii lub czuć się osłabionym. Dolegliwości bólowe mogą ustąpić lub nasilić się w okresie 2-3 dni. Nie należy lekceważyć wykonanego zabiegu nawet gdy wydaje się delikatny. Po zabiegu wskazane jest odpocząć, dać szansę organizmowi na wprowadzenie zmian ograniczając do minimum zajęcia, pracę i sport.